Teknoloji Haberleri

Twitter, Keşfet Tasarımını Değiştiriyor!

Twitter, Keşfet kısmını “Trendler” ve “Sizin İçin” sekmelerinden oluşacak şekilde yeniledi. TikTok benzeri dikey akış bölümü geldi.

Pandemi’nin başlangıcında popülaritesi artan TikTok, zamanla rakiplerini etkileyen bir platform haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Instagram, ana sayfayı güncelleyerek TikTok ile birebir aynı olan tam ekran formatına geçtiğini duyurdu ve sınırlı sayıda kullanıcıyla kontrol etmeye başladı.

Elon Musk’ın 44 milyar dolara satın aldığı Twitter da benzer bir karar aldı. Popüler tweetlerin yer aldığı Keşfet kısmını yenileyen sosyal medya şirketi, eski sürümdeki COVID-19, Haberler, Spor ve Eğlence sekmelerini kaldırdı. Artık sadece Trendler (Trending) ve Sizin İçin (For You) olmak üzere iki sekmeden oluşuyor.

Twitter’ın Tasarımı TikTok Tasarımına Benzetiliyor

Twitter, Keşfet Tasarımını Değiştiriyor!
Twitter, Keşfet Tasarımını Değiştiriyor!

Twitter, yeni Keşfet bölümünü Aralık ayında Hindistan’da kullanıma sunmuştu. Şimdi ise daha çok kullanıcıyla kontrol edilmeye başlandı. Sosyal medya danışmanı Matt Navarra, TikTok’un arayüzüyle birebir aynı olan “Sizin İçin” sekmesinin iyi mi çalışmış olduğunu gösteren bir video yayınladı.

Keşfet butonuna dokunulduğunda direkt “Trendler” karşınıza çıkıyor. Bu bölümde, ilgi alanınıza nazaran kişiselleştirilmiş tweetleri görmeyi seçebilirsiniz. Bununla birlikte platformda o an için popüler olan trend topic tweetleri görecek şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Sayfayı sağa kaydırdığınızda ise “Sizin İçin” bölümü açılıyor. Burada isminden de anlaşılacağı üzere Twitter’ın sizin seveceğinizi düşündüğü tweetler ve videolar içeriyor. Tıpkı TikTok’ta ve Instagram’ın test etmiş olduğu yeni arayüzde olduğu gibi, Twitter’da da parmağınızı yukarı kaydırarak gönderiler arası geçiş yapabiliyorsunuz.

Matt Navarra, paylaşımında “Twitter’ım artık TikTok” yorumunu yaparken; şirket ise yenilenen Keşfet bölümüyle ilgili şunları söyledi:

Gevşemenizi, yeni ilgi alanları keşfetmenizi ve neler olduğunu görmenizi kolaylaştırmak için yenilenmiş, daha kişisel bir Keşfet sayfasını test etmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu